بیماری های مقاربتی چیست ؟ قسمت اول

0 ۲,۸۸۱

آن دسته از عفونت ها و بیماری هایی اطلاق می شود که توسط میکروب ها ایجاد شده و از راه مقاربت جنسی چه از راه واژن، چه عفونت های مقاربتی مقعد و چه دهانی از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. مـتاسفانه این روزها شیوع بیماریها و عفونت هایی که از طریق ارتباطات جنسی منتقل می شوند بسیار گسترده شـده است و تمام افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در معرض خطرات ناشی از این بیماریها قرار دارند. در مقاله زیر که اولین قسمت است در مورد بیماری های مقاربتی سخن می گوییم.


بیماری های مقاربتی چیست ؟

بـرخـی از آنـها با درد، زخم و ترشحات زیاد همراه هستند امـا سـایر آنها بدون هیچ گونه نشانه ای بوده و برای مدت زمـان طـولانی بـه صورت نهفته باقی مانده و ممکن است سـهـوا بـه دیگران منتقل شوند. تعدادی از بیماری ها قابل درمـان بـوده و بـرخـی دیـگـر درمـان نـاپـذیـرند.

کسانی که مـی خـواهـنـد برای اولین بار با فردی ارتباط جنسی برقرار کنند باید مراقب باشند و از خود محافظت کنند. زنان بیشتر از مردان به بیماری‌های آمیزشی مبتلا می‌شوند. بیماری های مقاربتی هم بر مردان و هم بر زنان با هر پیشینه و با هر سطح اقتصادی تاثیر می گذارد. اما نیمی از بیماری های مقاربتی جدید بین افرد جوان 15 تا 24 سال شایع است. خانم ها شدیدا تحت تاثیر بیماری های مقاربتی جنسی قرار می گیرند. زنان در مقایسه با مردان در خطر مشکلات جدی تری قرار دارند.

شاید دوست داشته باشید : آموزش سکس – هر آنچه درباره لازم است بدانید


بیماری های مقاربتی در زنان

محیط دستگاه تناسلی زن به گونه‌ای است که احتمال ابتلای زنان به عفونت‌های تناسلی بیشتر از مردان است و این عفونت‌ها برای زنان مسایل و مشکلات بیشتری به وجود.تشخیص بیماری‌های مسری آمیزشی در زنان مشکل‌تر است، زیرا عفونت اولیه ممکن است بدون علامت باشد و به عوارض بعدی مانند بیماری‌های التهابی لگن، ناباروری، مرگ و میر و سرطان دهانه سرویکس منجر شود.
یکی از علامت‌های مهم عفونت‌های آمیزشی وجود زخم و ترشحات غیر عادی است و اکثر خانم‌های مبتلا به این بیماری‌ها با مراجعه به پزشک از درد زیر دل، مقاربت دردناک، ترشحات مهبلی، خون‌ریزی زیاد و طولانی‌مدت، سوزش ادرار، عادت ماهیانه دردناک، تب و گاهی تهوع و استفراغ و خون‌ریزی در فواصل عادات ماهیانه یا در زمان نزدیکی، وجود ترشحات چرکی، زخمی یا شکننده بودن دهانه رحم و زخم تناسلی شکایت دارند.

بیماری مقاربتی در زنان بیشتر از مردان اتفاق می افتد و انها را بیشتر ازار می دهد . به دلیل سیستم بدنی زنان و شرایط واژن بیماری های بیشتری ممکن است بر اثر رابطه جنسی در زنان ایجاد شود . دو نوع از این بیماری ها را در زیر بررسی می کنیم .


تریکومونیازیس

تریکومونیازیس در زنان و مردان دیده می شود اما در زنان شایع تر می باشد. تریکومونیازیس یک بیماری منتقل شده از رابطه‌ی جنسی است که توسط انگل ایجاد می‌شود. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری علائم و نشانه‌های اولیه ندارند. اگر هم داشته باشند، این علائم اغلب در عرض ۵ تا ۲۸ روز پس از آلوده شدن شما به این بیماری رخ می‌دهد.


علائم تریکومونیازیس در زنان

– خروج ترشح خاکستری یا زرد و سبز از منطقه واژن
– بوی واژن
– وجود ناراحتی در هنگم انجام فعالیت جنسی
– ادرار دردناک
– خارش در اطراف منطقه‌ی واژن

این عفونت به راحتی قابل درمان است اما در صورت عدم درمان ممکن است باعث بروز مشکلات جدی در سلامتی گردد. توجه: تریکومونیازیس در 85 درصد زنان بدون هیچ علامت یا نشانه خاصی است. تنها راه پیشگیری از این عفونت عدم رابطه جنسی با شرکای جنسی متعدد است. استفاده از کاندوم های لاتکس هنگام رابطه جنسی نیز احتمال ابتلا به انواع بیماری های STI را کاهش می دهد.

بیمارهای مقاربتی


کلامیدیا

یک بیماری مرتبط با رابطه جنسی در زنان و مردان که باید بدانید کلامیدیا است. این یک بیماری منتقله‌ی مقاربتی است که در اثر باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند هم زنان و هم مردان را آلوده کند. در حالی که مردان می‌توانند در مجرای ادرار، گلو یا رکتوم به این عفونت مبتلا ‌شوند؛ زنان ممکن است در مقعد، دهانه‌ی رحم یا گلو این عفونت را بگیرند. این بیماری می‌تواند در طول رابطه‌ی جنسی واژنی، دهانی یا مقعدی، با شریک زندگی‌تان شما را مبتلا کند البته در صورتی که او دچار این عفونت باشد. زن باردار نیز می‌تواند آن را به کودک خود منتقل کند. اگر قبلا در معرض کلامیدیا قرار داشته باشید، ممکن است دوباره آن را دریافت کنید، اگر رابطه‌ی جنسی محافظت‌نشده با فردی که دچار عفونت است، داشته باشید.

بر اساس یک مطالعه که در مورد کلامیدیا صورت گرفت، این بیماری در افراد جوان، به ویژه دختران نوجوان، بسیار شایع است. اگر از کاندوم استفاده نکنید، احتمال ابتلا به کلامیدیا در شما بیش‌تر است.


علائم کلامیدیا در زنان

– خروج ترشح غیر طبیعی از واژن
– احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
– احساس درد در هنگام مقاربت
– اگر کلامیدیا گسترش بیابد، ممکن است در ناحیه پایین شکم درد داشته باشید و دچار حالت تهوع، تب و درد در هنگام رابطه‌ی جنسی شوید.

درمان کلامیدیا بسیار مهم است چون اگر این عفونت درمان‌نشده رها شود، می‌تواند باعث عوارض سلامتی طولانی‌مدت ازجمله ناباروری و بارداری خارج از رحم گردد. درصورتی‌که بیمار دستورالعمل‌های پزشک معالج را به‌دقت دنبال کند، آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند در درمان کلامیدیا مؤثر باشند.


روش‌های پیشگیری از کلامیدیا عبارت‌اند از:

  1. کاندوم؛
  2. استفاده از سد دندانی در طول رابطه‌ی جنسی دهانی؛
  3. غربالگری منظم


بیماری های مقاربتی در مردان

بیماری های مقاربتی 1

بخوانید : درمان انزال زودرس با ورزش


بیماری های مقاربتی تبخال

تبخال به وسیله دو ویروس ایجاد می شود: تبخال نوع 1 (HSV1)، که معمولا دهان شما را با تاول های تبخالی مبتلا می کند و تبخال نوع 2(HSV2)، که عمدتا ناحیه تناسلی را مورد هدف قرار می دهد. تماس جنسی می تواند تبخال دهانی شریک جنسی تان را به ناحیه تناسلی شما منتقل کند یا تبخال ناحیه تناسلی او را به دهان شما منتقل نماید. حتی اگر هیچ گونه نشانه ای هم نداشته باشید، این ویروس می تواند بین دو شریک جنسی منتقل شود. استفاده از کاندم می تواند به محافظت از شما کمک کند، البته نه کاملا. کاندوم تنها تا 80 درصد می تواند از انتقال این بیماری پیشگیری کند. 20 درصد باقیمانده به این علت است که این ویروس می تواند در بخش هایی از پوست شما که با کاندوم پوشانده نشده به زندگی خود ادامه دهد.

شفای کاملی برای بیماری تبخال تناسلی موجود نمی باشد، بااینحال درمان با داروهای ضدویروسی ممکن است بتواند:

  • کمک به بهبود زخم ها در شیوع اولیه
  • کمک به کاهش شدت و مدت سایر زخم هاییکه که در آینده رخ می دهند.
  • کاهش بازگشت زخم ها
  • کاهش خطر آلوده کردن دیگران


سوزاک در مردان

سوزاک یک عفونت مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی گسترش پیدا می کند. در مردان، معمولا مجرای ادراری و در زنان معمولا مجرای خروجی مثانه، گردنه رحم و یا هر دو به این عفونت آلوده می شوند. این عفونت همچنین می تواند راست روده، مقعد، گلو و لگن را نیز آلوده کند. در موارد نادر، چشم ها نیز به این عفونت دچار می شوند.

اگر سوزاک به موقع درمان شود، نمی تواند مشکل خاصی به وجود بیاورد. اما اگر بدون درمان رها شود می تواند مشکلاتی جدی به وجود بیاورد. وع خاصی از باکتری ها منجر به بروز بیماری مقاربتی سوزاک می شوند. سوزاک یک بیماری عفونی قابل انتقال از راه تماس جنسی است. این بدان معناست که می تواند از طریق رابطه جنسی از یک شریک جنسی به طرف مقابل منتقل شود. (عفونت می تواند به واژن، آلت تناسلی مردانه، دهان و مقعد منتقل شود.)

سوزاک در بسیاری از موارد علائم خاصی را ایجاد نمی کند به همین خاطر بسیاری از افراد مبتلا بدون آگاهی از بیماری خود، آن را به شریک جنسیشان منتقل می کنند.


علائم بیماری سوزاک


• درد هنگام ادرار کردن
• ترشحات غیر طبیعی از الت مردانه

معمولا علائم سوزاک در مردان راحت تر از زنان تشخیص داده می شود. اما برخی از مردان علائم بسیار خفیفی را از خود نشان می دهند و یا اصلا با علائم خاصی مواجه نمی شوند.


پیشگیری از سوزاک آسانتر از درمان سوزاک است

• در هر دفعه برقراری رابطه جنسی ازکاندوم استفاده کنید.
• فراموش نکنید که داشتن بیش از یک شریک جنسی علاوه بر مشکلات عرفی و اخلاقی، ممکن است باعث بروز بیماری های مقاربتی شود. بهترین رابطه جنسی، رابطه با یک شریک جنسیست به گونه ای که وی نیز تنها یک شریک جنسی داشته باشد. هر شریک جنسی بیشتر برابر است با خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری های مقاربتی.
• مسئولیت پذیر باشید. اگر به بیماری مقاربتی مبتلا هستید تا زمانی که درمان شما کامل نشده است از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید.

• در هر دفعه برقراری رابطه جنسی ازکاندوم استفاده کنید.
• فراموش نکنید که داشتن بیش از یک شریک جنسی علاوه بر مشکلات عرفی و اخلاقی، ممکن است باعث بروز بیماری های مقاربتی شود. بهترین رابطه جنسی، رابطه با یک شریک جنسیست به گونه ای که وی نیز تنها یک شریک جنسی داشته باشد. هر شریک جنسی بیشتر برابر است با خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری های مقاربتی.
• مسئولیت پذیر باشید. اگر به بیماری مقاربتی مبتلا هستید تا زمانی که درمان شما کامل نشده است از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید:

بهداشت جنسی آقایان قبل و بعد از روابط زناشویی

بهداشت جنسی خانم ها در قبل و بعد روابط زناشویی


بیماری های مقاربتی دهانی

رابطه جنسی دهانی یکی از بحث برانگیزترین روش‌های انجام رابطه جنسی است. با این حال انجام این رابطه رایج بوده و تشویق زوجین به عدم برقراری آن در اکثر مواقع کارساز نیست. در این مطلب قصد داریم شما را بطور کامل با عوارض رابطه دهانی و تمام بیماری های منتقله از طریق آن آشنا نمائیم. انجام رابطه جنسی دهانی در حال حاضر بسیار گسترده شده است.

اکثر مردم گزارش کرده‌اند که گاهی اوقات رابطه جنسی دهانی داشته‌اند. به عنوان مثال، ۷۱ درصد از بزرگسالان جوان (۱۶ تا ۲۴ ساله) گزارش دادند که در سال گذشته رابطه جنسی دهانی را تجربه کرده‌اند و ۸۰ درصد از افراد ۲۵ تا ۳۴ ساله هم همین را گفتند؛ بنابراین این گونه به نظر می‌رسد که این نوع رابطه بسیار محبوب بوده و به طور گسترده‌ای به عنوان بخشی طبیعی و لذت بخش از یک رابطه جنسی شناخته می‌شود. علاوه بر این مطالعات نشان می‌دهد که رابطه جنسی دهانی دارای جنبه‌های مثبت خاصی نیز می‌باشد.


جنبه‌های مثبت رابطه دهانی‌

  • می‌تواند در کمک به زنان برای رسیدن به ارگاسم موثر باشد.
  • می‌تواند به مردان در برخی از مشکلات جزئی مربوط به نعوظ کمک کند.
  • به شما اطمینان عدم بارداری از رابطه را می‌دهد اما همه ما می دانیم که بسیاری از بیماری های مقاربتی متداول از طریق رابطه جنسی دهانی هم منتقل می شوند. بیماری هایی مانند سوزاک ، سفلیس ، کلامیدیا، تبخال‌ها ، هپاتیت A و B و دیگر بیماری ها می توانند از راه دهان در حین رابطه جنسی منتقل می شوند.


خطرناک ترین بیماری های مقاربتی

خطرناک ترین بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی انواع گوناگونی دارند . بعضی از انها بسیار خطرناک و بعضی ها خطر کمی دارند . شما باید همواره حین روابط جنسی و مقاربتی خود مراقب باشید تا از ابتلا به چنین بیماری هایی در امان باشید . در اینجا به چند مورد از خطرناکترین بیماری های مقاربتی اشاره می کنیم که می توانند خطر مرگ را با خود به همراه داشته باشند .


ایدز

همانطور که می دانید ایدز یک بیماری کشنده است که توسط ویروس HIV ایجاد می شود و با ورود این ویروس به بدن، قدرت دفاعی بدن روز به روز کاهش می یابد و هر میکروبی فرصت بیمارکردن فرد را پیدا می کند.


سفلیس

سفلیس یک بیماری مقاربتی است که توسط باکتری به نام ترپونما پالیدوم ایجاد می شود و توسط آزمایش خون تشخیص داده می شود. سفلیس از طریق توالت فرنگی، دستگیره در، استخر های شنا، وان حمام، لباس مشترک و یا ظروف غذا منتقل نمی شود.


اچ پی وی

ویروس پاپیلوم ،که به عنوان اچ پی وی نیز شناخته میشود، یک ویروس کاملا شایع است ممکن است خیلی افراد علائم آن را نداشته باشند، و عفونت ،خود به خود از بین برود، ولی بعضی از انواع اچ پی وی ها بر روی دستگاه تناسلی، دهان و گلو تاثیر گذار هستند و موجب سرطان میشوند.


هپاتیت B

این بیماری در اثر ویروس‌های مختلف ایجاد شده و باعث التهاب و تورم در کبد می‌شود و به بافت کبد آسیب جدی وارد می‌کند.

اگر بیماری مقاربتی که بدنبالش بودید در این مقاله نیافتید در مقاله بیماری های مقاربتی قسمت دوم به توضیح بیشتری در مورد دیگر موارد بیماری های مقاربتی و درمان و علائم آن ها می پردازیم.

ما معتقدیم که نظرات ، انتقادات و پیشنهادات شما می تواند به ما کمک نماید تا بتوانیم برای شما دوستان و مخاطبین گرامی هر چه بهتر و با کیفیت تر به تولید محتوایی فاخر و جامع پرداخته و در راستای پیشبرد دانش گام برداریم. از این رو اگر در مورد موضوعات مندرج در مقاله بالا نقد و یا ابهامی وجود دارد که می تواند به بهتر شدن مقاله کمک نماید در قسمت پیشنهادات قرار دهید.
همچنین اگر در ارتباط با موضوع مقاله یعنی بیماری های مقاربتی دانش جدیدی دارید و می توانید به تکمیل نمودن محتوای تولید شده کمک کنید ما و دیگر مخاطبین محترم را از ان آگاه گردانید.

به این مقاله چنده ستاره می دیدید ؟
[Total: 4 Average: 1.8]
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
ارسال جدید ترین مطالب سایت به همراه آموزش های ویدیوئی و سایر مطالب بروز نشریات بین المللی
شما می توانید هر زمانی عضویت خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.