انواع بیماری های مقاربتی چیست? قسمت دوم

0 ۱,۸۸۸

در مقاله بیماری های مقاربتی چیست – قسمت اول در مورد این سخن گفتیم که بیماری مقاربتی چیست و انواع بیماری های مقاربتی در خانم ها و آقایان و برخی از علائم و درمان آن ها پرداختیم. عفونتهای منتقله جنسی نیز یک نوع از این بیماریهاست که در حین فعالیت جنسی انتقال می یابد. بیماری های مقاربتی هنگام نزدیکی جنسی اتفاق می افتد و بیماری های گوناگونی را شامل می شود. بعضی از انها قابل درمان هستند و بعضی از انها غیر قابل درمان هستند . بهترین کار همواره پیشگیری و دوری از رفتارهای پرخطر جنسی است . لذت جنسی نباید ما را وارد درد و ازار ناشی از بیماری کند . راههای گوناگونی برای انتقال بیماری در حین رابطه جنسی وجود دارد که شامل واژن ، مقعد ، الت تناسلی مردانه و حتی دهان می باشد .

در این زمینه بخوانید : بیماری های مقاربتی چیست؟ قسمت اول

در این جا ما می خواهیم شما را با چند بیماری و علائم انها اشنا کنیم . در ادامه به بررسی بیماری های مقاربتی شایع در زنان و آقایان می پردازیم.

بیماری های مقاربتی در زنان

حداکثر اطلاعات بیشتر افراد از بیماری های مقاربتی این است که «این بیماری‌ها طی تبادل مایعات جنسی یا خون میان همسران منتقل می‌شوند.» به دلیل پاره‌ای مسائل اطلاع‌رسانی کافی در این باره صورت نگرفته و بسیاری از مردم حقایق ساده را هم راجع به این بیماری‌ها نمی‌دانند.

مثلا این‌که اغلب بیماری‌های مقاربتی تا به وضع حاد برسند، هیچ نشانه‌ای را بروز نمی‌دهند. این نوع بیماری‌ها در زنان شدت بیشتری دارد و ممکن است دستگاه تناسلی خانم را دچار مشکلات حاد از جمله بارداری خارج رحمی یا ناباروری کند و این‌که بیماری‌های مقاربتی از مادر به جنین منتقل می‌شوند و این انتقال ممکن است در طول بارداری، هنگام زایمان یا بعد از تولد رخ دهد.

سوزاک در خانم ها

سوزاک یک بیماری عفونی قابل درمان و منتقله از طریق تماس جنسی است. باکتری ایجاد کننده سوزاک می‌تواند مجاری تناسلی، دهان و رکتوم را در هر دو جنس درگیر کند.

بانوان اکثرا بدون علامت هستند اما افزایش ترشحات مهبلی، سوزش به هنگام خروج ادرار و خون‌ریزی‌های نامرتب قاعدگی هم می‌تواند علایم ابتلا به این بیماری باشد. در هر صورت، مجرای تناسلی و گردن رحم فرد مبتلا آلوده‌کننده است. در اینجا باید تاکید کنم که همه عفونت‌های آمیزشی علامت ندارند. به همین علت برای تشخیص دقیق لازم است از معاینه یا آزمایش کمک گرفته شود. در هر حال این بیماری از طریق ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و همچنین از طریق مادر آلوده به فرزند در هنگام بارداری منتقل می‌شود.

علائم سوزاک در زنان

بسیاری از زنان هیچ‌گونه علائم واضحی از سوزاک ندارند. علائم سوزاک در زنان معمولا خفیف بوده یا شبیه علائم سایر عفونت‌ها هستند؛ این مسئله شناسایی آنها را سخت‌تر می‌کند. عفونت‌های سوزاک می‌توانند بسیار شبیه عفونت‌های متداول قارچی یا باکتریایی واژینال باشند.

علائم اولیه سوزاک در خانم ها

ترشح از واژن (آبکی، کِرِمی یا کمی سبز)؛
احساس درد یا سوزش در هنگام ادرار؛
نیاز به دفع مکرر ادرار؛
پریودهای سنگین‌تر یا لکه‌بینی؛
گلودرد؛
درد به‌محض شروع مقاربت جنسی؛
درد تیز در پایین شکم؛
تب.
پیشگیری

مطمئن‌ترین راه برای پیشگیری از سوزاک یا سایر بیماری‌های مقاربتی (STD)، پرهیز جنسی است. در هنگام رابطه‌ی جنسی همیشه از کاندوم استفاده کنید. مهم است که با همسرتان روراست باشید، به‌طور منظم تست‌های STD انجام دهید و مطمئن شوید که او هم این آزمایش‌ها را انجام می‌دهد.

شما همچنین می توانید مقالات ما در دو بخش رابطه زناشویی و زود انزالی رو هم در لینک پایین بخوانید

بخوانید : رابطه زناشویی

بخوانید : زود انزالی

سفلیس

سفلیس یک بیماری خطرناک، مسری و پایدار می باشد که ممکن است یک فرد را سال ها آلوده و درگیر کند. این بیماری نسبتا شایع بوده و علائم بسیار متنوعی در طی زمان بروز می کند. این علائم در طی 4 مرحله ی مختلف خود را نشان می دهند و در صورت درمان نشدن می توانند منجر به مرگ فرد شوند. تشخیص و درمان آن بر عهده ی متخصص می باشد و در صورت مراجعه ی به موقع می توان به درمان بیماری سفلیس امیدوار بود.

بیماری سفلیس یک نوع بیماری مقاربتی است که از باکتری ترپونما پالیدوم به وجود می آید. این نوع باکتری از طریق آمیزش جنسی به فرد دیگر منتقل می شود. یعنی مهم ترین راه انتقال سفلیس تماس جنسی در اندام های مختلف جنسی مثل آلت تناسلی، مقعد و هم چنین دهان می باشد. علاوه بر تماس جنسی، بیماری از طریق مادر مبتلا در حین بارداری به جنین منتقل می شود و یا هنگام تولد نوزاد مبتلا می شود.

بیماری های مقاربتی در مردان

در اینجا به بررسی دو نوع بیماری مقاربتی در مردان می پردازیم .

زگیل تناسلی

شایع‌ترین عفونت ویروسی است که از راه رابطه جنسی منتقل می‌شود و عامل آن ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است که حین تماس جنسی منتقل می‌شود. اگر زگیل تناسلی درمان نشود، بزرگ می‌شود یا تعداد آن افزایش می‌یابد. زگیل تناسلی معمولاً بی‌خطر است و حتی اگر درمان نشود آسیبی به سلامتی نمی‌زند، اما تحمل آن ناراحت کننده است و ظاهر نا‌زیبایی دارد. با درمان کردن زگیل احتمال سرایت آن به دیگران کاهش می‌یابد. زگیل های تناسلی معمولا اطراف مناطق جنسی مانند اطراف مقعد و داخل روده بزرگ، فرج و بر روی آلت جنسی پدیدار می شود و به صورت توده هایی به رنگ پوست خود را نشان می دهند. معمولا در صورت درمان منجر به سرطان نمی شوند اما قابل انتقال به دیگران هستند

زگیل های تناسلی معمولا به دنبال آمیزش های جنسی از نوع مقعدی، دهانی و یا آمیزش از واژن اتفاق می افتد و از فرد آلوده به ویروس به فرد سالم منتقل می شود. زایمان پزشک خود را از این بیماری مطلع کنید تا بتواند اقدامات لازم را انجام دهد.

ایدز

معمولا HIV و ایدز در بسیاری از مواقع به جای یکدیگر برای توصیف یک بیماری بکار برده می شوند ، در حالی که HIV یک ویروس است که می تواند منجر به یک بیماری به نام ایدز شود.
ایدز، بیماری است که توسط ویروس HIV ایجاد می شود. پیشرفته ترین مرحله HIV است. و فقط به این دلیل که یک فرد مبتلا به HIV است، به این معنی نیست که ویروسش پیشرفت کرده و تبدیل به ایدز شده است .

هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد، و بدون درمان، و امید به زندگی بعد از تشخیص این بیماری ،حدود سه سال است این زمان می تواند هنگامی که فرد مبتلا به بیماری های دیگر باشد، بسیار کوتاه تر نیز باشد ؛ با این حال، درمان با داروهای ضدویروسی ،میتواند مانع پیشرفت این بیماری شود. اگر HIV پیشرفت کرده، بدان معنی است که سیستم ایمنی به شدت به خطر افتاده است و به نقطه ای ازضعف رسیده که دیگر نمی تواند با اکثر بیماری ها و عفونت ها مبارزه کند.

بیشتر بخوانید:

بهداشت جنسی آقایان قبل و بعد از روابط زناشویی

بهداشت جنسی خانم ها در قبل و بعد روابط زناشویی

بیماری های مقاربتی مقعدی

بیمارهای عفونی ، ویروسی همانند هپاتیت ایدز سفلیس و سایر بیماری های مقاربتی از طریق مقعد راحتر منتقل می شوند خیلی از افراد تصور میکنند که در رابطه مقعدی هیچ خطری آنها را تهدید نمی کند.
بسیاری از کسانی که به برقراری رابطه مقعدی می کنند از عوارض این نوع رابطه اطلاعی ندارند. یکی از اصلی ترین خطرات رابطه جنسی مقعدی بالا بودن احتمال انتقال بیماری های جنسی در این نوع رابطه است.
لذت حاصل از رابطه مقعدی بسیار کمتر از رابطه واژینال در هر دو جنس می باشد، چرا که این ناحیه از لحاط زیستی برای کسب لذت طراحی نشده است. این نوع رابطه در میان همجنس گرایان شایع می باشد. طبق مطالعات شیوع بیماری های مقاربتی نیز در این جمعیت بیشتر است.

رابطه مقعدی می تواند خطرات زیادی داشته باشد. همچنین رابطه دهانی با مقعد می تواند برای هر دو طرف خطر هپاتیت، عفونت یا زگیل، HPV و دیگر عفونت ها را به همراه داشته باشد. مخاط مقعد بسیار ظریف و نازک است و احتمال پارگی و انتقال ویروس ایدز از طریق آن به داخل خون زیاد است و حتی یکی از علل شیوعایدز در غرب از طریق جنسی، لواط و مقاربت از طریق مقعد است.

داشتن رابطه مقعدی موجب به وجود آمدن زخم هایی ریز می شوند که اگر چه بسیار ریز بوده و شاید هیچگونه دردی نداشته و با چشم قابل مشاهده نباشند ولی شاهراه فوق العاده بزرگی برای ورود باکتری ها و ویروس های خطرناک داخل جریان خون می باشند. این میکروب ها می توانند بیماری های STD نظیر بیماری ایدز و انواع عفونت های دستگاه گوارشی عفونت های روده ای را ایجاد کنند. در زیر چند تا از بیماری های خطرناک مقاربتی که بر اثر رابطه مقعدی منتقل می شوند را خواهیم اورد .

ایدز

نشانه‌ی اختصاری HIV ممکن است به خود ویروس و یا عفونت HIV اشاره داشته‌باشد. ایدز (AIDS) معرف نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی است. ایدز پیشرفته‌ترین مرحله‌ی عفونت HIV است. ویروس HIV به سلول‌های سیستم ایمنی که با عفونت مبارزه می‌کنند، حمله کرده و آن‌ها تخریب می‌کند. از دست رفتن این سلول‌ها موجب ایجاد اختلال در عمکلرد بدن از نظر مقابله با عفونت‌ها و سرطان‌های خاص می‌شود. بدون درمان، HIV می‌تواند به تدریج سیستم ایمنی را تخریب کند و به حالت ایدز برسد.

ویروس عمدتا طی راه‌های زیر انتشار می‌یابد:
o داشتن ارتباط جنسی (واژنی یا مقعدی) با فردی که دارای عفونت HIV است، بدون استفاده از پوشش یا مواد حفاظتی.
o استفاده‌ی اشتراکی از وسایل تزریق مانند سوزن‌ها یا سرنگ‌ها با کسی که این عفونت را دارد.

بواسیر

بواسیر یا هموروئید زمانی بروز می‌کند که سیاهرگ‌ها در راست روده یا کانال مقعد گشاد شده و متورم می‌شوند و باعث بروز ناراحتی و درد در افراد مبتلا هستند. بواسیر ممکن‌ در مجرای‌ مقعدی‌ با عنوان بواسیر داخلی‌ یا در مدخل‌ مقعد تحت عنوان بواسیر خارجی‌ بروز کند. بلند کردن اشیاء سنگین، ورزش نکردن یا تمرینات ورزشی بسیار سنگین، سرفه مزمن روابط مقعدی می‌توانند موجب بروز این بیماری شوند.

زگیل مقعدی

زگیل مقعدی از جمله مشکلات تناسلی مشترک در میان زنان و مردان است که در نواحی جنسی رشد میکند. این زگیل ها در نواحی مقعد هم مشاهده می شوند. فرد می‌تواند با خودداری از تماس جنسی پر خطر، استفاده از کاندوم یا محدود کردن تعداد شرکای جنسی خطر ابتلا به بیماری HPV را کاهش دهد. با این حال، کاندوم نمی‌تواند به طور کامل فرد را در برابر آن محافظت کند و احتمال ابتلا به این بیماری حتی از رابطه‌ با یک شریک جنسی نیز وجود دارد.

هپاتیت B و C

هپاتیت‌های ویروسی B و C از بیماری‌های بسیار جدی کبد محسوب می‌شوند که می‌توانند از طریق روابط جنسی هم از فردی به فردی دیگر منتقل شوند.

علائم بیماری های مراقبتی

علائم ظاهر شده توسط بیماری، می تواند به نوع بیماری مقاربتی، مرتبط باشد مثلادر سوزاک، شخص پس از 3 تا 5 روز از ترشح چرکی و سوزش از مجرای ادرار، به پزشک شکایت می کند که طبق آزمایش های انجام شده، تشخیص و عملیات درمانی صورت می گیرد.

در خانمها خطرات بیشتری از عفونت STI (عفونتی که از راه جنسی منتقل می‌شود) نسبت به آقایان وجود دارد و در واقع بیماری در حالت بدون علامت، پیشرفت و بیماری پیشرفته‌تر می‌شودو ایجاد عوارض بیشتری در خانمها می‌نماید که بعضی از این عفونتها قبل و در حین حاملگی و یا بلافاصله بعد از زایمان منتقل می‌شود که بعضی از این عفونتها در بچه به آسانی درمان می‌شود ولی بعضی از این عفونتها باعث عوارض (disability) و حتی مرگ بچه می‌شود.

نشانه های بیماری های مقاربتی

علائم بیماری های مقاربتی همیشه قابل‌مشاهده نیست. بسیاری از بیماری های شایع مقاربتی امروزه، بدون هیچ علامت و نشانه خاصی فرد را درگیر می کنند. و این بسیار خطرناک است. بنابراین شما باید هوشیار باشید تا اقدامات لازم را به موقع انجام دهید. طبق جدیدترین تحقیقات پزشکان امروزه بیماری های مقاربتی به بالاترین حد خود در دنیا رسیده است.

علائم این بیماریها در خانم ها عبارتند از: ترشحات بدبو و غیر معمول از دستگاه تناسلی، سوزش و خارش و ضایعات زخمی و در ناحیه تناسلی: درد کشاله ران و اطراف دستگاه تناسلی، درد حین نزدیکی و …علائم این بیماریها در مردان شامل ترشح از مجرای ادرار، بزرگ شدن عقده های لنفاوی کشاله ران، زخم ناحیه تناسلی، درد و سوزش هنگام دفع ادرار و … می باشد.در صورت بروز هر گونه علائم غیر طبیعی در پوست ناحیه تناسلی، اطراف مجاری ناحیه تناسلی و یا ترشح از مجرای ادراری باید فوراً به پزشک مراجعه نمایند.

سخن آخر بیماری های مقاربتی

اگر بیماری مقاربتی که بدنبالش بودید در این مقاله نیافتید در مقاله بیماری های مقاربتی قسمت اول به توضیح بیشتری در مورد دیگر موارد بیماری های مقاربتی و درمان و علائم آن ها می پردازیم.

در این زمینه بخوانید : بیماری های مقاربتی چیست؟ قسمت اول

ما معتقدیم که نظرات ، انتقادات و پیشنهادات شما می تواند به ما کمک نماید تا بتوانیم برای شما دوستان و مخاطبین گرامی هر چه بهتر و با کیفیت تر به تولید محتوایی فاخر و جامع پرداخته و در راستای پیشبرد دانش گام برداریم. از این رو اگر در مورد موضوعات مندرج در مقاله بالا نقد و یا ابهامی وجود دارد که می تواند به بهتر شدن مقاله کمک نماید در قسمت پیشنهادات قرار دهید.
همچنین اگر در ارتباط با موضوع مقاله یعنی بیماری های مقاربتی دانش جدیدی دارید و می توانید به تکمیل نمودن محتوای تولید شده کمک کنید ما و دیگر مخاطبین محترم را از ان آگاه گردانید.

به این مقاله چنده ستاره می دیدید ؟
[Total: 1 Average: 1]
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
ارسال جدید ترین مطالب سایت به همراه آموزش های ویدیوئی و سایر مطالب بروز نشریات بین المللی
شما می توانید هر زمانی عضویت خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.