علائم سرطان روده چیست ؟ و چه عواملی ریسک ابتلا به آن را افزایش می دهد – زوم لایف دات کام

0 ۳۵۶

شایع ترین نوع سرطان روده در روده بزرگ و راست روده رخ می دهد که روده بزرگ را تشکیل می دهند. از این رو، آن نیز به عنوان سرطان روده بزرگ یا سرطان کولورکتال نامیده می شود. سرطان روده کوچک غیر معمول است. این سرطان، سومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان و زنان ایالات متحده است.

معده غذا و مایعات را تجزیه می کند و سپس به روده کوچک منتقل می­کند تا هضم نهایی در آنجا انجام شود. از آنجا، مواد مغذی به جریان خون جذب می شوند در حالی­که باقی مانده به روده بزرگ منتقل می­شود که از دو قسمت تشکیل شده است – روده بزرگ و راست روده. کولون با جذب مایعات، باقیمانده موادغذایی را به راست روده منتقل می­کند تا دفع شوند. روده بزرگ بخش نهایی دستگاه گوارش است.

معمولا افراد مسن تر به این نوع سرطان مبتلا می شود، هرچند که در هر سنین پایین نیز ممکن است رخ دهد. سرطان کولورکتال درواقع رشد غیر طبیعی سلول­هایی است که دیواره های روده بزرگ یا راست روده را پوشش می دهند و باعث ایجاد توده های کوچک خوش خیم و پولیپ می­شوند.

با گذشت زمان برخی از این پولیپ ها می توانند به سرطان کولون تبدیل شوند. پولیپ­های کوچک علائم کمتری دارند. به همین علت، پزشکان توصیه های غربالگری منظم برای کمک به پیشگیری از سرطان روده بزرگ را با شناسایی و برداشتن پولیپ قبل از تبدیل شدن به سرطان توصیه می کنند.


سرطان روده و علائم آن

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری هیچ علائمی در مراحل اولیه بیماری ندارند. علائم ظاهر شده معمولا با اندازه و محل توده ارتباط مستقیم دارند. بسیاری از علائم نشان دهنده سرطان هستند اما وجود این علائم، لزوما به معنای ابتلا به این بیماری نیست بسیاریاز آنها با بیماری­هایی مانند عفونت یا بیماری التهابی روده (IBD) مشترک هستند.

علائم سرطان روده بزرگ در مردان و زنان یکسان است و شامل موارد زیر می شود:


تغییر در عملکرد روده

ناراحتی معده یا عفونت جزئی می تواند اغلب باعث تغییرات در روده ها، مانند یبوست، اسهال یا تغییر مدفوع شود. با این حال، این مسائل معمولا در عرض چند روز حل و فصل می شود و عوارض بیماری کاهش می یابد. تغییرات روده ای که بیش از چند روز طول می کشد (بیشتر از 6 هفته) ممکن است نشانه ای از این سرطان باشد.


گرفتگی و نفخ

گرفتگی یا نفخ ناگهانی دستگاه گوارش که می تواند به علت ناراحتی معده یا در اثر خوردن غذاهای خاص رخ دهد.


احساس می کنید که روده ها خالی نیستند

اگر رشد توده به اندازه ­ای باشد که به انسداد روده بزرگ منجر شود، ممکن است فرد احساس کند که هرگز روده خود را خالی نمی کند. حتی اگر روده هایشان خالی باشند، هنوز احساس نیاز به استفاده دوباره از توالت را احساس خواهند کرد.


خون در مدفوع

دیدن خون در مدفوع می تواند ترسناک باشد. مدفوع ممکن است حاوی رگه های خون قرمز تازه باشد، یا کل مدفوع ممکن است ظاهر تیره داشته باشد.


کاهش وزن نامعلوم

از دست دادن وزن بصورت ناگهان و غیر منتظره نشانه ای از انواع مختلف سرطان است. از دست دادن ناخواسته چند ده کیلو یا بیشتر در عرض 6 ماه ممکن است نشانه ای برای مراجعه به پزشک باشد.

در افراد مبتلا به سرطان، کاهش وزن ممکن است به دلیل مصرف انرژی بیشتر بدن توسط سلول­های سرطانی باشد. سیستم ایمنی بدن نیز برای مبارزه با سلول های سرطانی سخت تلاش می کند. همچنین تومورهای بزرگ با انسداد روده بزرگ، می­توانند سبب  تغییر جذب موادغذایی در روده و کاهش وزن شود.


خستگی یا ضعف دائم

افراد مبتلا به این بیماری ممکن است احساس خستگی یا ضعف دائمی داشته باشند، احتمالا به دلیل استفاده از انرژی اضافی و استرس حاصل از فعالیت سلول های سرطانی است. اگر چه احساس خستگی در حال حاضر و پس از آن طبیعی است، ولی خستگی مزمن با استراحت برطرف نمی­شود.


تنگی نفس

هنگامی که سرطان شروع به تخلیه انرژی از بدن و القا خستگی می کند، معمولا افراد علائم مربوطه مانند تنگی نفس را تجربه می کنند. آنها ممکن است به سرعت از چیزی ساده مثل راه رفتن در فواصل کوتاه دچار تنگی نفس شوند.

از دیگر علائم این بیماری همچنین می­توان درد معده (اغلب شدید) و حس کردن توده در شکم را نیز نام برد.


چه عواملی سبب می­شوند بیشتر به سرطان روده مبتلا شویم؟

دقیقا مشخص نیست که علت سرطان روده چیست، اما برخی عوامل وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد.


سن

سرطان کولون در هر سنی قابل تشخیص است، اما اکثر مبتلایان به سرطان روده بزرگ بیش از 50 سال سن دارند. میزان این بیماری در افراد زیر 50 سال افزایش یافته است، اما پزشکان مطمئن نیستند چرا.


نژاد آفریقایی-آمریکایی

آفریقایی-آمریکایی ها بیشتر از افراد نژاد دیگر خطر ابتلا به این بیماری را دارند.


تاریخچه شخصی سرطان کولورکتال یا پولیپ ها

اگر شما قبلا سرطان روده بزرگ یا پولیپ های غدد سرطانی روده بزرگ داشته اید، در آینده خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهید. شرایط روده­ ای التهابی بیماری های التهابی مزمن کولون، مانند کولیت زخمی و بیماری کرون، می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.


سندرم های ارثی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند

برخی از جهش های ژنی از طریق نسل­های قبلی به شما منتقل می شود و خطر ابتلا به این بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. شایع ترین سندرم های ارثی که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می شوند، عبارتند از: پولیپ آدنوماتوز فامیلی (FAP) و سندرم لینچ، که به عنوان سرطان کولورکتال غیرپولیپی ارثی (HNPCC) نیز شناخته می شود.


سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ

اگر فردی در خانواده شما به این بیماری مبتلا باشد، خطر آن برای شما بیشتر است. اگر بیش از یک عضو خانواده شما مبتلا به سرطان روده بزرگ یا سرطان رکتوم باشند، خطر ابتلای شما حتی بیشتر خواهد بود.


رژیم غذایی کم فیبر و با چربی بالا

سرطان کولون و سرطان رکتوم ممکن است با یک رژیم معمولی غربی که فیبر کم و چربی و کالری زیاد دارد، همراه باشند. تحقیقات در این زمینه نتایج متفاوتی داشته است. بعضی از مطالعات خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در افرادی که رژیم غذایی با گوشت قرمز و گوشت فرآوری دارند، افزایش می دهد.

  • کم تحرکی: افرادی کم تحرک هستند احتمال بیشتری برای ابتلا سرطان را دارند. فعالیت بدنی منظم ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.
  • دیابت: دیابت یا مقاومت به انسولین، سبب افزایش ریسک ابتلا می­شود.
  • چاقی: خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد چاق در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند بیشتر است.
  • سیگار کشیدن: افرادی که سیگار می کشند احتمال خطر ابتلا به آن را افزایش می دهند.


علائم سرطان روده در جوانان

در واقع تفاوتی بین علائم این بیماری در بین جوانان و افراد مسن وجود ندارد و به دلیل حساسیت و تغییر در نوع زندگی و تغذیه افراد باعث شده که این بیماری که اغلب گریبان گیر افراد مسن بوده مواردی هم در بین افراد جوان دیده شود

اگرچه سبک زندگی ، تغذیه و ورزش از نکات مهم برای داشتن بدنی سالم به شمار می روند اما در این بین هستند مواردی که افراد مبتلا به سرطان روده شده اند

سخن پایانی

موارد گفته شده در بالا در خصوص سرطان روده بزرگ از اهم علائم و نشانه های این بیماری است که از وبسایت های معتبر علمی ترجمه شده و برای شما در وبسایت زوم لایف دات کام گردآوری شده و هدف ما قطعا اطلاع رسانی بیشتر برای کاربران بوده و هست

به این مقاله چنده ستاره می دیدید ؟
[Total: 3 Average: 3.3]
منبع وبسایت nhs وبسایت southerncross وبسایت mayoclinic
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
ارسال جدید ترین مطالب سایت به همراه آموزش های ویدیوئی و سایر مطالب بروز نشریات بین المللی
شما می توانید هر زمانی عضویت خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.