دیابت یا قند خون چیست؟ همه چیزهایی که باید درباره دیابت بدانید

0 ۴۴۴

بیماری دیابت یا قند خون چیست ؟ علائم  و راههای درمان کدامند؟

دیابت یا قند خون یک نوع بیماری است که افراد زیادی در سراسر جهان را دگیر خود کرده است هر ساله در آمریکا یک و نیم میلیون نفر مبتلا به دیابت تشخیص داده می شوند. همچنین  193 هزار جوان زیر بیست سال در این کشور مبتلا به دیابت هستند.

انجمن دیابت آمریکا می گوید خود مراقبتی و آموزش صحیح در این بیماری جنبه حیاتی دارد.

خود مراقبتی میزان قند خون،هزینه های مراقبت های بهداشتی، اضافه وزن و خطر مرگ و میر را کاهش می دهد.

در این مقاله به شما می گوییم دیابت چیست و انواع آن کدام است و افراد دیابتی چه کارهایی را برای بهبود سلامت خود انجام دهند.

دیابت چیست؟

هنگامی که گلوکوز یا قند خون بیش از حد می شود در این حالت به شخص دیابتی می گویند. قند خون منبع اصلی انرژی شماست و این انرژی را از مواد غذایی می گیرد. انسولین هورمونی است که توسط پانکراس ساخته می شود و کمک دهنده سلولهای شما است تا انرژی لازم را از مواد غذایی بگیرد.

گاهی اوقات بدن شما به اندازه کافی یا هیچ مقداری انسولین تولید نمی کند یا به خوبی از آن استفاده نمی کند در این صورت گلوکوز در خون می ماند و به سلول ها نمی رسید، با گذشت زمان گلوکوزی که در خون می ماند مشکلاتی را برای سلامت ایجاد می کند. اگرچه دیابت درمانی ندارد اما شما می توانید با خود مراقبتی سالهای طولانی به راحتی زندگی کنید و خود را سالم نگه دارید.

دیابت چند نوع دارد؟

رایج ترین شکلهای دیابت عبارتند از : دیابت نوع اول ، دیابت نوع دوم ، دیابت بارداری

نوع اول

اگر شما دیابت نوع اول دارید یعنی اینکه بدنتان هیچ انسولینی تولید نمی کند. در این حالت سیستم ایمنی بدنتان به سلولهایی که قصد ساختن انسولین دارند حمله می کند و آنها را از بین می برد. دیابت نوع اول معمولا در بچه ها و افراد جوان تشخیص داده می شود اگرچه ممکن است هر سنی را درگیر کند. این افراد نیاز دارند انسولین مصرف کنند هرروز و هرسال برای تمام عمر.

نوع دوم

اگر مبتلا به دیابت نوع دوم هستید بدنتان انسولین تولید نمی کند یا نمی تواند از انسولین به خوبی استفاده کند. اگرچه ممکن است افراد همه گروه های سنی به این بیماری مبتلا شوند اما اغلب افراد میانسال و سالخورده را درگیر می کند. دیابت نوع دوم شایع ترین نوع دیابت است.

بارداری

همانطور که از نامش پیداست خانمهای باردار ممکن است به دیابت بارداری مبتلا شوند و در بیشتر اوقات این نوع بیماری با به دنیا آمدن نوزاد از بین می رود. اگر شما دیابت بارداری را تجربه کنید شانس اینکه در سالهای بعدی مبتلا به نوع دوم شوید بالاست و گاهی اوقات در بارداری دیابت نوع دوم به اشتباه دیابت بارداری تشخیص داده می شود.

چه کسانی به دیابت نوع دوم مبتلا می شوند؟

اگر شما بیشتر از  45 سال سن دارید و همینطور سابقه خانوادگی یا اضافه وزن دارید امکان اینکه به دیابت نوع دو مبتلا شوید بیشتر است. عدم فعالیت فیزیکی، ژنتیک و برخی از مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا نیز احتمال ابتلا را بالا می برد. همچنین اگر دیابت بارداری را تجربه کرده اید در معرض خطر دیابت نوع دو هستید.

در ادامه مشکلاتی که برای بیماران دیابت نوع دو وجود دارد را بخوانید

مشکلات افراد دیابتی و راههای کمک به آنها برای داشتن یک زندگی سالم

با گذشت زمان قند خون بالا منجر به مشکلات زیر می شود:

بیماری قلبی

سکته مغزی

بیماری کلیوی

مشکلات چشم

بیماریهای دندانی

آسیب عصبی

مشکلات پا

شما می توانید اقداماتی را انجام دهید تا مشکلات ناشی از بیماری کاهش پیدا کند در ادامه از راههای خود مراقبتی به شما می گوییم تا زندگی سلامتی داشته باشید.

خود نظارتی

دو شاخصه مهم کنترل این بیماری اندازه گیری سطح هموگلوبین گلیکوزیله و قند خون است. سطح هموگلوبین گلیکوزیله توسط دکتر در آزمایشگاه اندازه گیری می شود اما قند خون را می توانید در خانه تست کنید.

پزشکان توصیه می کنند افراد دیابتی که انسولین مصرف می کنند میزان قند خون خود را بررسی کنند. فرکانس مناسب تست ها از فرد به فرد تغییر می کنند اما پزشکان توصیه می کنند قبل و بعد از وعده غذایی  همچنین قبل و بعد از ورزش قند خون کنترل شود.

همینطور افراد دیابتی که انسولین دریافت نمی کنند باید قند خون خود را اندازه بگیرند. خود مراقبتی اطلاعاتی در مورد اثرات تغییرات غذایی ، فعالیت بدنی و دارو به شما ارائه می کند.

فرد می تواند قند خونش را در هر زمان اندازه گیری کند. همچنین راه هایی برای کنترل مداوم گلوکوز وجود دارد که در هر زمان اطلاعاتی در مورد سطح قند خون به شما می دهد به وسیله یک سنسور کوچک که در زیر پوست قرار می گیرد، هر 5 دقیقه یک بار اتوماتیک قند خون را چک می کند.

و هنگامی که شخص بتواند از این تکنولوژی به درستی استفاده کند نتایج مثبتی در جهت سلامتی وی ایجاد می شود.

دوری از اضافه وزن و حفظ وزن متعادل

برای افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت مهم است که وزن مناسب خود را حفظ کنند. زمانی که پزشکان روی پیشرفت کاهش وزن نظارت دارند احتمال بیشتری دارد که فرد به هدفش یعنی وزن نرمال برسد.

تحقیقات نشان می دهند افراد دیابتی که اضافه وزن دارند با کاهش وزن اضافه و حفظ آن می توانند دیابت نوع دوم را کنترل کنند. آنها همچنین اضافه کردند تنظیم مقادیر رژیم غذایی می تواند میزان هموگلوبین گلوکوزیله در افراد بزرگسال با دیابت نوع دوم را کاهش دهد. تغذیه درمانی منجر به بهبود کیفیت زندگی می گردد.

انجمن دیابت آمریکا مشاوره با یک متخصص تغذیه در زمینه این بیماری و کاهش وزن را توصیه میکند.

تغذیه سالم داشته باشید

یک برنامه تغذیه مناسب افراد دیابتی را دنبال کنید و برای بهتر شدن این برنامه از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.

تغییرات رژیم غذایی برای کنترل سطح قندخون در همه افراد کافی نیست. این یک بیماری در حال پیشرفت است به معنی اینکه به مرور بدتر می شود.

انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند از ترکیب درمان دارویی و غذایی برای کنترل قند خون استفاده کنید.

اساس برنامه ریزی رژیم غذایی روی کنترل مقدار و ترجیح دادن غذاهای سالم است. یکی از روش هایی که کمک می کند مردم مصرف کالری و کربوهیدرات خود را کنترل کنند به شرح زیر است:

بشقاب غذای فرد دیابتی باید به سه بخش تقسیم شود به این ترتیب: نیمی از بشقاب حاوی سبزیجات و سالاد ، یک چهارم حاوی نشاسته و غلات و یک چهارم باقی مانده شامل پروتئین.

به طور منظم ورزش کنید

تحقیقات نشان می دهد ورزش به کنترل سطح قند خون کمک می کندو عوامل خطر قلب و عروق را کاهش می دهد و موجب کاهش وزن و بهبود وضعیت سلامتی می شود.

محققان متوجه شدند شرکت در یک برنامه ورزشی 8 هفته ای سطح هموگلوبین گلیکوزیله را با میانگین 0.66 % در افراد مبتلابه به دیابت نوع دوم کاهش می دهد.

انجمن دیابت آمریکا  توصیه می کند حداقل 10 دقیقه و حداکثر 30 دقیقه در بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید.

اگر فرد هرروز ورزش کند یا اجازه ندهد بیش از دو روز بین تمریناتش وقفه بیفتد ممکن است مقاومت به انسولین در بدن وی کاهش یابد.

اعضای تیم مقاومت بهداشتی دیابت می توانند برای تطبیق برنامه های ایمنی و درمانی کمک کنند. همینطور علاوه بر ورزش منظم از سکون طولانی (نشستن) دوری کنید و هر 30 دقیقه حرکت کنید این کار به کنترل قند خون کمک می کند.

سیگار را متوقف کنید

انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند همه گروه های سنی دیابتی از سیگار و تنباکو و همچنین محصولات دیگر نظیر سیگار الکترونیکی اجتناب کنند.

همچنین ریسک بیماریهای قلبی و عروقی، مرگ زودرس و عوارض دیابت همچون عدم کنترل قند خون در افراد سیگاری دیابتی بیشتر از افرادی است که سیگار نمی کشند.

به صورت منظم دارو مصرف کنید

اگر فرد دیابتی داروهای خود را مطابق با دستور پزشک مصرف نکند، می تواند منجر شود به:

  • کاهش موفقیت در دستیابی به اهداف بالینی
  • افزایش عوارض
  • افزایش احتمال مرگ و میر زودرس
  • افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی

بعضی از افراد در مورد بیماری خود دچار شک و تردید هستند و همینطور به اثربخشی داروها اطمینان ندارند به همین علت از مصرف اجتناب می کنند که این کار برای آنها عوارضی خواهد داشت.

و در آخر چند نکته مهم

  • دیابت درمان نمی شود اما شما می توانید به وسیله برنامه های غذایی سالم و دارو آن را در خانه مدیریت کنید.
  • برای نتیجه بهتر سیگار کشیدن را متوقف کنید، این یک توصیه جدی است.
  • فرد مبتلا به دیابت یا پیش دیابت باید فعالیتهای ورزشی و وزن نرمال و طبیعی داشته باشد برای این کار می توانید از مربی ورزشی و متخصص تغذیه کمک بگیرید.
  • با اندازه گیری مداوم قند خون می توانید هر لحظه بیماری دیابت را کنترل کنید.
به این مقاله چنده ستاره می دیدید ؟
[Total: 0 Average: 0]
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
ارسال جدید ترین مطالب سایت به همراه آموزش های ویدیوئی و سایر مطالب بروز نشریات بین المللی
شما می توانید هر زمانی عضویت خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.