کبد چرب چیست، علائم و راههای درمان آن کدام است

0 ۴۰۴

بیماری کبد چرب حدود 25 درصد از مردم جهان را درگیر خود کرده و در حال افزایش است که مسائل زیادی را برای افراد ایجاد می کند. این بیماری با چاقی، دیابت نوع دوم و اختلالات دیگری که در برابر انسولین مقاوم هستند ارتباط دارد.

این بیماری در مراحل اولیه قابل درمان و برگشت پذیر است اما اگر مورد درمان قرار نگیرد ممکن است به بیماریهای جدی تر کبد و مشکلات دیگر منجر شود.

 در این مقاله از وبسایت زوم لایف دات کام بررسی می کنیم کبد چرب چیست و علائمش کدام است و چگونه میتوان درمانش کرد.


بیماری کبد چرب چیست؟

زمانی که در سلولهای کبدی بیش از حد چربی ایجاد شود، به اصطلاح کبد چرب می گویند. اگرچه وجود مقدار کمی چربی در کبد طبیعی است اما هنگامی که این مقدار بیشتر از 5 تا 10 درصد شود کبد چرب نامیده می شود.

در حالی که نوشیدن بیش از حد الکل باعث کبد چرب می شود اما در بسیاری موارد الکل نقش موثری ندارد.

تعدادی از بیماریهای کبدی زیر دسته گروه بزرگی از بیماری کبدی غیر الکلی قرار می گیرند که شایع ترین نوع بیماریهای کبدی است این بیماری در اثر الکل ایجاد نمیشود. کبد چرب غیر الکلی در مرحله اولیه و برگشت پذیر است اما متاسفانه در اغلب موارد تشخیص داده نمی شود که ممکن است که به یک بیماری جدی به نام استاتو هپاتیت یا NASH منجر شود.

این بیماری با تجمع چربی و التهابات شدید به کبد آسیب می رساند و سلولهای کبد را زخمی می کند.

متاسفانه پیش بینی می شود با پیشرفت بیماری،کبد چرب به سرطان کبد منجر می شود.


چه عواملی باعث مبتلا شدن به این بیماری می شود؟

عوامل زیادی برای ابتلا به این بیماری وجود دارد:

 • چاقی
 • اضافه وزن در ناحیه شکم
 • مقاومت به انسولین
 • مصرف بالای کربوهیدرات تصفیه شده
 • مصرف نوشیدنیهای قندی
 • اختلال در سلامت روده


علائم کبد چرب کدام است؟

نشانه های زیادی برای این بیماری وجود دارد اگر چه ممکن است یک نفر همه آنها را نداشته باشد، حتی ممکن است متوجه بیماری کبد چرب نشود.

 • احساس خستگی و ضعف
 • درد کم یا زیاد در قسمت راست یا مرکز شکم
 • سطح بالای آنزیم های کبدی شامل ALT و  AST
 • مقدار بالای انسولین
 • سطح بالای تری گلیسیرید
 • اگر کبد چرب به NASH پیشرفت کند ممکن است به علائم زیر منجر شود
 • کم اشتهایی
 • تهوع و استفراغ
 • درد متوسط تا شدید در قسمت شکم
 • زرد شدن سفیدی چشم

در صورتی که این علائم را مشاهده کردید خیلی سریع به پزشک مراجعه کرده و آزمایشات لازم را انجام دهید تا بیماری را در مراحل اولیه شناسایی کرده و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

کبد چرب در آزمایش خون نشان داده میشود اگر در مراحل پیشرفته باشد با علائم شدیدتری مثل درد شکم نمایان می شود.


راههای درمان کبد چرب

چندین راه برای اینکه شما از شر کبد چرب خلاص شوید وجود دارد از جمله از دست دادن وزن و کاهش مصرف کربوهیدرات و علاوه بر آن استفاده از غذاهای خاصی که می توانند به کاهش چربی کبد شما کمک کنند.

در ادامه مفصلا به شما میگوییم چطور کبد چرب را از بین ببرید.


اولین روش کاهش اضافه وزن

یکی از بهترین راه ها کم کردن اضافه وزن و جلوگیری از چاق شدن برای پایین آوردن درجه کبد چرب است.

در واقع کاهش وزن باعث از بین رفتن کبد چرب می شود صرف نظر از اینکه وزنتان را چطور کم کنید به وسیله رژیم غذایی مناسب یا ترکیبش با ورزش و یا عمل جراحی.

در یک مطالعه سه ماهه روی بزرگسالان چاق، کاهش مصرف 500 کالری در روز باعث از بین رفتن 8 درصد از وزن بدن و کاهش قابل توجهی در درجه کبد چرب شد.


دومین روش توقف مصرف کربوهیدرات بخصوص تصفیه شده

ممکن است به نظر برسد بهترین راه برای درمان کبد چرب حذف غذاهای چرب از رژیم غذایی است.

با این حال محققان گزارش می کنند تنها 16 درصد از افراد با کبد چرب رژیم غذایی چرب دارند. در عوض، بیشتر چربی کبد حاصل از اسیدهای چربی است که در خون وجود دارد، در حدود 26 درصد از چربی های کبد در طی یک فرآیند به نام لیپوژنز شکل می گیرد فرآیندی که کربوهیدرات های اضافی را به اسیدهای چرب تبدیل می کند.

در طی این فرآیند کربوهیدرات های اضافی به چربی تبدیل می شوند و با مصرف زیاد مواد غذایی و نوشیدنیهای حاوی فروکتوز افزایش می یابد. فروکتوز یک نوع شیرین کننده طبیعی است که به مقدار بسیار زیاد در میوه ها و عسل وجود دارد.

در یک مطالعه بزرگسالان چاق به مدت سه هفته در رژیم غذایی خود مصرف کالری و کربوهیدرات های تصفیه شده را افرایش دادند، میزان چربی کبدشان به طور میانگین 27 درصد افزایش پیدا کرد در حالی که وزنشان فقط 2 درصد اضافه شده بود.


استفاده از رژیم غذایی مناسب

مطالعات نشان داده است استفاده از رژیم غذایی کم کربوهیدرات مانند رژیم مدیترانه ای به کاهش کبد چرب در مراحل اولیه کمک می کند.

در یک مطالعه، رژیم مدیترانه ای نسبت به رژیم غذایی که در آن غذاهای کم چرب و کم کربوهیدرات وجود داشته است نشان داد در افرادی که رژیم مدیترانه ای را دنبال کردند میزان چربی کبد و مقامت به انسولین با کاهش همراه بوده است در حالی که هر دو گروه وزن یکسانی را از دست داده بودند.

مطالعه ای دیگر هر دو رژیم را ترکیب کرد و به نتایج بسیار جالب و چشم گیری دست پیدا کرد. در این مطالعه 14 مرد چاق با کبد چرب نوع اولیه رژیم مدیترانه ای کتوژنیک را دنبال کردند. بعد از 12 هفته 13 نفر از آنها با کاهش کبد چرب روبرو شدند و 3 نفر از آنها به طور کامل مشکلشان برطرف شد.

*رژیم مدیترانه ای کتوژنیک دارای این ترکیبات است: روغن زیتون به عنوان منبع اصلی چربی، سالاد و سبزیجات سبز منبع کربوهیدرات و ماهی به عنوان منبع اصلی پروتئین .

به نظر می آید رژیم غذایی مدیترانه ای سالم و تاثیر گذار باشد اما بهتر است قبل از استفاده در مورد رژیم مدیترانه ای و رژیم کم کربوهیدرات تحقیقات بیشتری کرده و با پزشک خود مشورت کنید.


غذاهایی که چربی کبد را از بین می برند

علاوه بر کاهش کربوهیدرات و کالری در رژیم غذایی، نوشیدنی و خوراکی هایی وجود دارد که برای کبد چرب مفید است از جمله:


چربی های مفید

تحقیقات نشان داده است مصرف خوراکی هایی با چربی طبیعی مثل روغن زیتون، آواکادو و آجیل ممکن است به از دست دادن چربی کبد کمک کند.


پروتئین آب پنیر

پروتئین آب پنیر باعث کاهش 20 درصدی کبد چرب در زنان چاق می شود. علاوه بر این ممکن است به کاهش آنزیم های کبدی کمک کرده و مزایای زیادی برای افراد مبتلا به کبد چرب پیشرفته دارد.


چای سبز

یک مطالعه نشان می دهد چای سبز دارای آنتی اکسیدان است که به کاهش چربی کبد و التهاب در افراد در مراحل اولیه کمک می کند.


فیبر محلول

بعضی از تحقیقات نشان داده مصرف روزانه 10 تا 14 گرم فیبر محلول به کاهش چربی کبد و سطح آنزیم های کبد کمک کرده و حساسیت به انسولین را افزایش می دهد.


ورزش می تواند به کاهش کبد چرب کمک کند

فعالیت های فیزیکی یک راه مطمئن برای کاهش چربی کبد است. مطالعات نشان می دهد تمرینات ورزشی مقاومتی چندین بار در هفته به میزان قابل توجهی از چربی های ذخیره شده در سلولهای کبدی می کاهد.

یک مطالعه روی 18 فرد بزرگسالی که 5 پنج روز در هفته بین 30 تا 60 دقیقه ورزش کرده اند، کاهش چربی کبد را نشان داده است، در حالی که وزن بدن آنها تغییری نکرده.

تحقیقات نشان داده ورزشهای سنگین تر ممکن است موثرتر باشد اما به این معنی نیست که ورزشهای سبک بی تاثیر است بلکه تمرکز بر تمرینات و مبادرت در آن ارزش بیشتری دارد پس آن ورزشی را انتخاب کنید که بیشتر دوست دارید و می توانید انجام دهید، این بهترین استراتژی است.


مکمل هایی که می توانند کبد چرب را بهبود بخشند

یک مطالعه نشان داده است ویتامین های خاص، گیاهان و مکمل های دیگر می تواند به کاهش چربی کبد کمک کرده و از خطر پیشرفت بیماری های کبدی جلوگیری کند.

با اینحال کارشناسان می گویند تحقیقات بیشتری لازم است پس قبل از استفاده از هر مکملی با پزشک مشورت کنید.


بربرین

بربرین یک ترکیب گیاهی است که به میزان قابل توجهی سطح قند خون، انسولین و کلسترول را پایین می آورد و همچنین مطالعات مختلف نشان داده است که به کاهش چربی کبد هم کمک می کند.

در یک مطالعه 16 هفته ای، 184 نفر با بیماری کبد چرب مصرف کالری خود را کاهش دادند و برای 150 دقیقه در هفته ورزش کردند. یک گروه مکمل بربرین و یک داروی حساسیتی به انسولین مصرف کردند و گروه دیگر هیچ مکمل و دارویی مصرف نکردند.

در افرادی که به میزان 500 میلی گرم بربرین در سه وعده غذای روزانه خود مصرف کردند ، کاهش چربی کبد و افزایش حساسیت به انسولین مشاهده شد.

محققان می گویند با وجود این نتایج دلگرم کننده، مطالعات بیشتری برای اثرات مفید بربرین مورد نیاز است.


اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 فواید بسیاری برای سلامتی دارد. امگا 3 در ماهی قزل آلا، ساردین، شاه ماهی و ماهی خال خالی یافت می شود.

چندین مطالعه نشان داده است امگا 3 بر سلامت کودکان و بزرگسالان تاثیر بسزایی دارد.

یک مطالعه روی 40 فرد بزرگسال با کبد چرب نشان داده است، 50 درصد از افرادی که روغن ماهی را به رژیم غذایی خود اضافه کردند کاهش چربی کبد را مشاهده کردند، در حالی که در33 درصد آنها کبد چرب به طور کامل برطرف شد.

مقدار دوز استفاده شده اسیدهای چرب امگا 3 در کودکان بین 500 تا 1000 میلی گرم به طور روزانه و برای بزرگسالان بین 2 تا 4 گرم در روز بوده است.

اگرچه در این مطالعات از روغن ماهی استفاده شده اما شما می توانید چندین بار در هفته ماهی های حاوی امگا 3 مصرف کنید.

مطلب مهم این است که مصرف مکملهای مخصوص و ویتامین اگرچه مفید است اما در کنار رژیم غذایی سالم و ورزش منظم تاثیر گذار است .

رژیم غذایی سالم و ورزش را فراموش نکنید.

به این مقاله چنده ستاره می دیدید ؟
[Total: 0 Average: 0]
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
ارسال جدید ترین مطالب سایت به همراه آموزش های ویدیوئی و سایر مطالب بروز نشریات بین المللی
شما می توانید هر زمانی عضویت خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.