خواص خرمالو و فواید شگفت انگیز آن برای سلامتی – زوم لایف دات کام

0 ۱۵۹

 خواص خرمالو بسیار زیاد است. شاید باورتان نشود خرمالو این میوه نارنجی رنگ فواید بسیاری دارد و از لحاظ ارزش تغذیه ای چقدر غنی است. اصالت خرمالو این میوه جذاب و دوست داشتنی به کشور چین برمی گردد. این درختان زیبا با میوه های خوشمزه برای هزاران سال است که در این کشور زندگی می کنند.

 این میوه های نارنجی صدها نوع مختلف دارند که هاچیا و فویو معروف ترین آنها هستند. خرمالوهای قلبی شکل هاچیا به دلیل مواد گیاهی به نام تانن طعم گس دارند و قبل از استفاده باید کاملا رسیده باشند. اما خرمالوهای فویو گس نیستند و شما می توانید قبل از رسیدن کامل از آن لذت ببرید.

خرمالوها به شکل تازه، خشک شده و پخته خورده میشوند و به صورت ژله، کیک، پودینگ، پای و نوشیدنی استفاده میشوند.

این میوه ها نه تنها خوشمزه هستند بلکه با مواد مغذی و ویتامینهایی که  دارند سلامتی را برای شما به ارمغان می آورند، در اینجا به 7 دلیلی که باید خرمالو مصرف کنیم می پردازیم.


بررسی خواص خرمالو و فواید آن برای بدن  

فواید خرمالو برای بدن

همانطور که گفتیم خرمالوها خواص بسیار دارند. آنها سرشار از مواد معدنی، ویتامین، فیبر و آنتی اکسیدان ها هستند همچنین دوست قلبتان و حافظ بینایی شما می باشند. چنانچه آنها را در رژیم غذاییتان بگنجانید مطمئن باشید که به بدنتان لطف بزرگی کرده اید. اکنون بررسی می کنیم چرا خرمالو برای بدن مفید است.


اولین خاصیت : سرشار از مواد مغذی

خرمالوها مقدار قابل ملاحظه ای از مواد مغذی را دارا هستند، اندازه های زیر مقدار مواد مغذی در هر خرمالو (168 گرم) را نشان می دهد:

کالری: 118

کربوهیدرات: 31 گرم

پروتئین: 1 گرم

چربی: 0.3 گرم

فیبر: 6 گرم

ویتامین A ، پنجاه و پنج 55% از RDI  (میانگین میزان مصرف روزانه افراد سالم در آمریکا و کانادا)

ویتامین C : بیست و دو 22% از RDI  

ویتامین E : شش 6 % از RDI  

ویتامین K : پنج 5% از RDI  

ویتامین B6 : هشت 8% از RDI  

پتاسیم : 8% از RDI  

مس : 9% از RDI  

منگنز : 30% از RDI

خرمالو همچنین منبع غنی از B1،  B2 ، فولیک اسید و منیزیوم است.

کالری کم و فیبر بالا این میوه را دوست بدن هرکس که به دنبال کاهش وزن است میکند. فقط یک خرمالو حاوی نیمی از مصرف توصیه شده روزانه برای بدن است، ویتامین محلول در چربی برای ایمنی و بینایی و رشد جنین لازم است.

علاوه بر ویتامین ها و مواد معدنی، خرمالو دارای مقدار زیادی ترکیبات گیاهی از جمله، تانن ها و فلاونوئیدها و کاروتنوئیدها هستند که بر روی سلامت بدن تاثیر گذارند همچنین برگ میوه خرمالو دارای مقدار زیادی ویتامین C، تانن و فیبره که به عنوان چای استفاده میشود.

خلاصه:خرمالوها دارای مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی از جمله ویتامینA، Cو B ، پتاسیم و منگنز هستند. همچنین ترکیبات گیاهی مانند تانن و فلاونوئید در آنها وجود دارد.


دومین خاصیت : منبع عالی از آنتی اکسیدان های قوی

خرمالو منبع آنتی اکسیدان

خرمالوها دارای ترکیبات گیاهی مفیدی هستند که دارای خواص آنتی اکسیدان می باشند. آنتی اکسیدان ها با استرس اکسیداتیو مبارزه میکنند. چیزی که با بیماریهای مزمنی چون بیماریهای قلبی، دیابت، سرطان و اعصاب مثل آلزایمر مرتبط است.

خوشبختانه، خوراکیهای حاوی آنتی اکسیدان مانند خرمالو میتوانند با استرس مبارزه کنند و خطر بیماریهای مزمن را کم کنند.

از خواص خرمالو گوشت و پوست این میوه منبع مهمی از آنتی اکسیدان قدرمتندی است که باعث کاهش بیماریهای قلبی و سرطان ریه می شود.

خرمالوها منبع غنی از بتاکاروتن هستند که در میوه و سبزیجات رنگ روشن یافت میشوند، مطالعات رژیم های غذایی نشان میدهد که مصرف آن با کاهش بیماریهای قلبی، سرطان ریه، سرطان کوریتورکتال و بیماری متابولیکی ارتباط دارد.

علاوه بر این، مطالعه بر روی 37000 نفر که مقدار بالایی از بتاکاروتن در رژیم غذایی خود داشتند نشان داد ریسک ابتلا به بیماری دیابت نوع دوم در این افراد به میزان قابل توجهی پایین آمده است.

خلاصه :خرمالو یک منبع غنی از آنتی اکسیدان های قوی است که با مصرف رژیم های غذایی غنی میتوانید خطر ابتلا به بعضی بیماریها از جمله بیماریهای قلبی و دیابت را کاهش دهید.


سومین خاصیت : دوست قلب شما

خرمالو دوست دار قلب شما

بیماری قلبی علت مرگ میلیونها نفر در سراسر جهان است.

ترکیب قدرمتند خرمالو آن را به یک انتخاب عالی برای تقویت سلامت قلب تبدیل کرده است.

خرمالوها حاوی آنتی اکسیدان های فلاونوئیدها از جمله کوئرستین و کامپفرول هستند.

کوئرستین و کامپفرول آنتی اکسیدانهای قوی هستندکه خاصیت ضد التهابی، ضد میکروبی و ضد سرطانی دارند.

مطالعات نشان می دهد رژیم غذایی حاوی فلاونوئید با کاهش خطر بیماریهای قلبی در ارتباط است به طور مثال: یک مطالعه روی بیش از 98000 نفر نشان می دهد آنهایی که بالاترین میزان مصرف فلونوئیدها را داشتند مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی 18% نسبت به کسانی که مصرف کمتری داشتند کمتر بوده است.

رژیمهای غذایی حاوی فلاونوئید از طریق کاهش فشارخون, کاهش کلسترول بد و کاهش التهاب حافظ قلب شماست.

خلاصه: خرمالوها حاوی آنتی اکسیدان های فلاونوئید و تانین ها هستند که با کاهش فشار خون، کاهش سطح کلسترول و کاهش التهاب به سلامت قلب کمک می کنند.


چهارمین خاصیت : کاهش دهنده التهابات

وضعیتهایی مثل بیماریهای قلبی، آرتروز، سرطان، دیابت ها و چاقی با التهابات مزمن در ارتباط هستند.

خوشبختانه، انتخاب مواد غذایی با ترکیبات ضد التهابی، امکان به ابتلا به این بیماری ها را کاهش می دهد.

خرمالو یک منبع عالی از ویتامین C آنتی اکسیدان قوییست. در حقیقت، یک خرمالو حاوی 20% از مقدار مصرف توصیه شده برای یک روز است. ویتامین C محافظ سلول ها در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد است و با التهابات مبارزه می کند. این ویتامین به وسیله بخشیدن الکترون به مولکول های ناپایدار آسیب رادیکال های آزاد را کاهش داده و آن ها را خنثی می کند بنابراین آسیب آن ها را کاهش می دهد.

مطالعات زیادی نشان می دهد مصرف زیاد ویتامین C به کاهش خطر ابتلا به بیماریهای التهابی مانند بیماری قلبی و سرطان پروستات کمک میکند ویتامین  E ، کاروتنوئید و فلاونوئید آنتی اکسیدان های قوی هستند که از بدن در مقابل التهابات محافظت می کنند.

خلاصه: منبع غنی از آنتی اکسیدان و ویتامین C از جمله خواص خرمالو هست که به کاهش التهاب، علت شایع بیشتر بیماریها کمک می کنند.


پنجمین خاصیت : منبع غنی از فیبر

خرمالو سرشار از فیبر

داشتن کلسترول بد میتواند خطر بیماریها و حمله قلبی و سکته مغذی را افزایش دهد. غذاهای دارای فیبر مانند میوه ها و سبزیجات می توانند به کاهش کلسترول کمک کنند، خرمالو ها با سطح بالای فیبر میوه مناسبی برای اینکار هستند.

فیبر برای عملکرد صحیح سیستم گوارش اهمیت دارد و میتواند به کاهش سطح قند خون کمک کند.

117 نفر از افراد مبتلا به دیابت مورد مطالعه قرار داده شدند و مشخص شد افزایش مصرف فیبر محلول در غذا باعث بهبود قند خون آنها شده است. علاوه بر این فیبر به تقویت باکتری های خوب در روده های شما کمک می کند که تاثیر زیادی روی سلامتی دارد.

خلاصه: غذاهای غنی از فیبر مانند خرمالو به کاهش کلسترول، کم شدن سطح قند خون و سلامت نگه داشتن سیستم گوارش شما کمک می کنند.


ششمین خاصیت : حافظ چشم های شما

خرمالوها مقدار زیادی ویتامین A و آنتی اکسیدان دارند که برای سلامت چشمان ما حیاتی است.

در حقیقت یک خرمالو 55% از مقدار ویتامین روزانه را به بدن ما میرساند. آنها حاوی لوتئین و زاکستین هستند که آنتی اکسیدان های لازم برای بینایی سالم به حساب می آیند7. رژیم غذایی غنی از این مواد می توانند بیماری های خاصی از چشم را کاهش دهند.

تحقیقات روی صد هزار نفر نشان میدهد مصرف بالای این مواد خطر ابتلا به ماکولا که بیماران دیابتی را درگیر خود می کند 40 درصد نسبت به کسانی که کمتر از این افراد استفاده کرده اند را کاهش داده است.

خلاصه: خرمالوها دارای مقدار زیادی ویتامین A –لوتئین و زاکستین- هستند که همه مواد لازم برای بینایی بهتر شما به حساب می آیند.


غذاهای سالم و خوشمزه با خرمالو

غذاهایی که با خرمالو می توان سرو کرد

خرمالوها را میتوان به شکل های گوناگون به بشقابهای غذا اضافه کرد. از تازه آن به عنوان یک میان وعده ساده و یا سالاد،  پخته شده آن هم با غذاهای شیرین و دسرها به خوبی هماهنگ می شود.

چند روش برای اضافه کردن خرمالو به رژیم غذایی:

تکه های خرمالو را به عنوان طعم دهنده به سالاد اضافه کنید.

همراه با ماست صبحانه یا اوتمیل جو دوسر با ذرت تازه و یا پخته شده به عنوان شیرین کننده طبیعی استفاده کنید.

به عنوان دسر خوشمزه و سالم در فر بپزید و با کمی عسل میل کنید.

تازه و خشک شده اش را در مافین و کیک و نان استفاده کنید.

با انواع توت و مرکبات ترکیب کنید و به عنوان سالاد میوه میل کنید.

خرمالو را با مرغ یا گوشت بپزید و ترکیبی منحصر به فرد به وجود آورید.

از یخ زده آن به همراه میوه ها و مغز های دیگر اسموتی بسازید.

ورقه های نازک برش بزنید و در فر یا روی شوفاژ خشک کنید و در شبهای بلند پاییز و زمستان از آن بهره ببرید.


مضرات خرمالو

به طور کلی خواص خرمالو نسبت به مضراتش خیلی بیشتر است اما مانند تمام خوراکیها از مصرف بیش از حد آن اجتناب کنید . تانن موجود در آن همان ماده ای که سبب می شود خرمالوی نارس طعم گس داشته باشد عمل هضم را در بدن کند میکند و ممکن است تمام فوایدی که گفته شد در آن یافت نشود.

خلاصه: خرمالوها را به صورت تازه یا پخته در غذاها و دسرها اضافه کنید و از طعم سلامتی لذت ببرید.

به این مقاله چنده ستاره می دیدید ؟
[Total: 0 Average: 0]
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
ارسال جدید ترین مطالب سایت به همراه آموزش های ویدیوئی و سایر مطالب بروز نشریات بین المللی
شما می توانید هر زمانی عضویت خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.