همه چیز درباره مدیتیشن و چطور در خانه مدیتیشن کنیم – زوم لایف دات کام

0 ۵۴۵


مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن  که با نام مراقبه هم شناخته می شود ، فنون تسلط بر ذهن است که از ادیان شرقی بخصوص هندوئیسم و بوداگرایی وارد فرهنگ دیگر کشورها شده است. می توان گفت مدیتیشن یک ورزش باستانی است که هنوز هم در سراسر جهان برای احساس آرامش و هماهنگی درون استفاده می شود. مراقبه یا مدیتیشن کمتر به مذهب می پردازد و بیشتر به رشد آگاهی، معرفت و صلح با هستی مربوط می شود.

مدیتیشن از شما انسان بهتر یا متفاوتی نمی سازد بلکه به شما کمک می کند تا احساسات خود بهتر بشناسید و در درک بهتر کمکتان می کند. شما یاد می گیرید به جای خاموش کردن افکار و احساساتتان، بدون قضاوت مشاهده گر باشید.

به نظر می رسد انجام تمرینات مدیتیشن در دنیای پر دغدغه امروز برای رسیدن به آرامش، مفید و مهم است در این مقاله از وبسایت زوم لایف دات کام به تعاریف و معرفی انواع مدیتیشن می پردازیم پس با ما همراه شوید


انواع مدیتیشن

انواع مدیتیشن

شش راه متداول برای مراقبه وجود دارد:

  • مدیتیشن ذهن آگاهی
  • مدیتیشن معنوی
  • مدیتیشن متمرکز
  • مدیتیشن حرکتی
  • مدیتیشن مانترا
  • مدیتیشن متعالی

همه سبکهای مدیتیشن برای همه مناسب نیست و نیاز به مهارت و تفکر متفاوت دارد. چگونه بفهمیم که کدامیک برای شما مناسب است؟ در اینجا به معرفی آنها می پردازیم.

 
مدیتیشن ذهن آگاهی

سرچشمه این نوع مراقبه از آموزه های بودایی شروع می شود و محبوب ترین روش مراقبه در غرب است. در مدیتیشن ذهن آگاهی افکارتان از ذهن شما عبور می کنند شما به آنها توجه می کنید اما آنها را قضاوت نکرده و درگیرشان نمی شوید.

در این تمرین شما هر الگو را مشاهده می کنید و تمرکز را با آگاهی ترکیب می کنید. ممکن است تمرکز روی یک موضوع یا احساسات و خاطراتتان برای شما مفید باشد.

این نوع مراقبه برای افرادی که معلم ندارند مفید است زیرا به تنهایی می توان آن را انجام داد.


مدیتیشن معنوی

در ادیان شرقی مانند هندوئیسم و دائوئیسم و همینطور مذاهب دیگر ، مدیتیشن معنوی استفاده می شود. این مراقبه شبیه به نماز است که شما در سکوت عبادت می کنید و در پی یک ارتباط عمیق با خداوند و عالم هستی هستید.

روغن هایی که تجربه معنوی شما را افزایش می دهند شامل : روغن بنفشه – روغن مریم گلی – روغن سدر – روغن چوب صندل – روغن پالوسانتو و روغن معرق می شوند.

مراقبه معنوی را میتوانید در خانه یا محل عبادت انجام دهید و برای افرادی که در سکوت به دنبال رشد معنوی هستند مفید است.


مدیتیشن تمرکزی

مدیتیشن تمرکزی

این نوع مدیتیشن با استفاده از تمرکز به وسیله پنج حس انجام می شود. به عنوان امسال شما می توانید روی چیزهای درونی مانند نفس خود تمرکز کنید یا از تاثیرات خارجی برای کمک به تمرکز استفاده کنید. می توانید از تسبیح کمک بگیرید یا به یک موسیقی آرام گوش کنید و همینطور از تماشای شعله شمع لذت ببرید.

این تمرین ممکن است به نظر ساده برسد اما ذهن شما هر 5 دقیقه یک بار تمرکزش را از دست میدهد، باید بارها و بارها تمرین کنید تا مدت طولانی تری متمرکز بمانید.

همانطور که از نامش پیداست این تمرین مناسب افرادی است که در زندگی به تمرکز بیشتری نیاز دارند.


مدیتیشن حرکتی

اگرچه اکثر مردم وقتی درباره مدیتیشن حرکتی می شنوند به یوگا فکر می کنند، این نوع مراقبه شامل پیاده روی در جنگل، باغبانی، چیگونگ(یک نوع ورزش چینی) و فعالیت های ملایم دیگر می شود. این شکل از فعالیت راهنمایی برای حرکتهای شما است.

مدیتیشن حرکتی برای افرادی خوب است که آرامش و صلح را در کارهای بدنی پیدا می کنند و ترجیح می دهند به این روش فکرشان را منحرف کنند.


مدیتیشن مانترا

این مراقبه در بیشتر تعالیم از جمله سنت های هند و بودائیسم برجسته تر است. در مدیتیشن مانترا از یک صدای تکراری برای پاک کردن ذهن استفاده می شود که می تواند یک کلمه, عبارت و یا صدا باشد مثل کلمه محبوب “ام” “Om”

مهم نیست تمرین مانترا را با صدای بلند یا به صورت زمزمه تکرار کنید. بعد از مدتی لحن و صدای شما با محیط هماهنگ می شود. این به شما اجازه می دهد تجربه عمیق تری از معرفت را تجربه کنید.

بعضی از مردم از مدیتیشن مانترا لذت می برند زیرا برایشان راحتتر است که روی یک کلمه تمرکز کنند. این یک تمرین خوب برای افرادی است که سکوت را دوست نداشته و از تکرار لذت می برند.


مدیتیشن متعالی

مدیتیشن متعالی در بین انواع مختلف مدیتیشن در جهان بیشترین محبوبیت را دارد.

این روش نیازی به تمرکز نیرومند و پاک کردن ذهن  ندارد، همچنین لازم نیست به فلسفه یا دین خاصی اعتقاد داشته باشید. فقط کافیست روزی دو بار برای مدت 20 دقیقه در یک موقعیت راحت و بی سروصدا و با چشمان بسته مدیتیشن کنید؛ در واقع فکر خود را آزاد کنید.


چطور شروع کنیم؟

مدیتیشن در خانه

ساده ترین راه برای شروع آن است که آرام و بی حرکت یک جا بنشینید و روی تنفس خود تمرکز کنید. یک استاد ذن قدیمی پیشنهاد می دهد: “شما باید روزی 20 دقیقه مدیتیشن کنید، اگر خیلی سرتان شلوغ است پس باید برای یک ساعت تمرین کنید!”

از شوخی که بگذریم بهتر است که تمرینات را برای مدت 5 یا 10 دقیقه شروع کرده و به مرور مدت آن را بیشتر کنید.

پدرام شجاعی نویسنده “راهبان شهری” و بنیانگذار WELL.ORG توصیه می کند به صورت مداوم روزی 20 دقیقه به مدت صد روز مدیتیشن کنید. زوج هایی که روزانه 2 تا 5 دقیقه زمان اضافی به انجام تمرینات اختصاص داده اند از آشفتگی ذهن خلاص شده  و احساس صلح و آرامش را تجربه کرده اند.


چرا مراقبه مفید است؟  

مدیتیشن مزایای زیادی دارد از جمله:

پایین آورنده فشار خون

کاهش دهنده اضطراب

تسکین بخش درد

کاهش دهنده علائم افسردگی

بهبود دهنده خواب


چطور در خانه مدیتیشن کنیم؟

آمادگی

1 – یک گوشه امن را در خانه پیداکنید که محل رفت و آمد نباشد . تلویزیون و رادیو را خاموش کنید. پنجره های رو به خیابان پر سر و صدا را ببندید. تلفن خود را در حالت سکوت قرار دهید و از هم خانه ای های خود خواهش کنید برای مدتی که شما مدیتیشن می کنید سکوت کنند و در پایان مراقبه از آنها تشکر کنید.

شمع معطر، چند شاخه گل و روشن کردن عود می تواند تجربه لذت بخشتری را برای شما فراهم کند و همینطور کم نور کردن چراغ ها برای تمرکز بهتر کمکتان می کند.

2- از یک کوسن برای مدیتیشن استفاده کنید. این کوسن ها با نام zafu شناخته میشنود به شکل دایره ای می باشد که در هنگام مراقبه روی آن می نشینند. اگر شما زافو ندارید می توانید از هر بالش یا کوسن دیگری که برای مدت طولانی می توانید روی آن بنشینید و راحت باشید استفاده کنید. . از آنجا که مانند صندلی نیست و پشتی ندارد اجازه نمی دهد که شما با تکیه زدن تمرکزتان را از دست بدهید. اما اگر راحت نیستید و ترجیح می دهید از صندلی پشتی دار استفاده کنید مانعی ندارد.

3- لباس راحت بپوشید. شما نباید اجازه دهید چیزی تمرکز افکارتان را از بین ببرد، لباس ها تنگ و جین راحت نیستند و شما را در انجام حرکات محدود می کنند بنابراین از لباسهای راحت حتی لباس خواب استفاده کنید این نوع لباسها اجازه می دهند راحتتر نفس بکشید.

4- زمانی که راحت هستید را برای مراقبه انتخاب کنید. اگر مدت زیادی است که این کار را می کنید هر زمان که احساس دلواپسی و استرس داشتید می توانید مدیتیشن کنید اما اگر تازه کار هستید برایتان کمی سخت خواهد بود در هنگام آشفتگی افکارتان رامتمرکز کنید. برای شروع بهتر است هرگاه آرام بودید مراقبه کنید یا هر صبح یا عصر بعد از مدرسه و کار.

5- یک تایمر در دست داشته باشید. اینکه مدام زمان را چک کنید تمرکزتان را از بین می برد پس، از یک تایمر که روی گوشی موبایلتان هم وجود دارد کمک بگیرید. تایمر را برای 10 دقیقه یا یک ساعت یا هر زمانی که مدنظرتان است فعال کنید.

مدیتیشن

مدیتیشن و مراقبه در خانه

6- روی یک کوسن راحت یا صندلی بنشینید و کمرتان را صاف نگه دارید، تکیه ندهید. برای اینکه تنفس بهتری داشته باشید کمر نباید شل و ناصاف قرار بگیرد. پاها را در هر حالتی که راحت هستید قرار دهید به نظر میرسد حالت چهارزانو شکل راحتی باشد.

7- در رسانه ها می بینیم که دستان را روی زانو قرار  می دهند اما اگر شما از این فرم خوشتان نمی آید می توانید هرطور که راحتید با دستتان رفتار کنید! انگشتانان را به طرف بالا بگیرید یا از دو طرف آویزان کنید. مهم راحتی شماست.

8-  حالا تایمر را روشن کنید و چشمانتان را ببندید. با دهان بسته و به آرامی نفس بکشید. هوا را به آرامی وارد ریه ها کنید و مطمئن باشید عضلات شکمتان به آرامی حرکت می کند. مواظب باشید دندانهایتان را به هم نسابید و فکتان را فشار ندهید.

9- روی تنفس خود تمرکز کنید. به جای فکر کردن به اتفاقات ناخوشایند روی نفس کشید خود تمرکز کنید مثلا به هوایی که داخل و خارج از ریه ها میشوند فکر کنید یا به عضلات شکم که در اثر نفس کشیدن حرکت می کنند یا به صدای نفس کشیدنتان گوش کنید. این کار باعث می شود هر فکر مسمومی را از خود دور کنید.

لازم نیست نفس کشیدنتان را تحلیل کنید یا به چالش بکشید. حتی لازم نیست آن را یادآوری کنید. فقط به صورت یک تجربه از آن گذر کنید.

10- اگر تمرکزتان از بین می رود توجهتان را روی نفس کشیدنتان ببرید. حتی اگر مدت زمان زیادی باشد که مدیتیشن می کنید ممکن است افکارتان به سمت کارهای عقب افتاده، صورت حساب ها و چیزهای دیگر سرگردان شود. نگران نشوید هرگاه که احساس کردید دنیای بیرون به مغز شما وارد می شود ذهنتان را به سمت تنفستان ببرید چنانچه تمرکز برایتان مشکل بود نفس هایتان را بشمارید.

و در آخر، بیش از حد به خودتان سخت نگیرید. قبول کنید تمرین تمرکز برای تازه کارها سخت خواهد بود. ناراحت نباشید همه مبتدیان افکارشان به سمت چیزهای خارجی پراکنده می شود. به لحظه شروع برگردید و  دوباره روی تنفستان متمرکز شوید .

علاوه بر این انتظار نداشته باشید تمرینات مدیتیشن یک شبه زندگی شما را تغییر دهد. زمان لازم است تا ذهن شما به آرامش برسد. هر روز برای چند دقیقه تمرین کنید و به مرور آن را افزایش دهید.

امیدوارم بتوانید از طریق مدیتیشن آرامش را به خود هدیه کنید.

به این مقاله چنده ستاره می دیدید ؟
[Total: 0 Average: 0]
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
مطالب ویژه ما را در ایمیل خود دنبال کنید
ارسال جدید ترین مطالب سایت به همراه آموزش های ویدیوئی و سایر مطالب بروز نشریات بین المللی
شما می توانید هر زمانی عضویت خود را لغو کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.